,

Antinevralgic Forte x 20 cpr.

Disponibilitate:

În stoc


16,90 lei

În stoc

Vezi produse cu același producator:

ZENTIVA

Indicatii:
Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra şi este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).

Antinevralgic Forte conţine trei substanţe active: paracetamol, acid acetilsalicilic şi cafeină.
Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra şi are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.

Această combinaţie de substanţe active are efect aditiv ca analgezic şi ca medicament care reduce febra. Prin urmare, această combinaţie scade cantitatea de analgezice necesară.
Antinevralgic Forte este destinat utilizării la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste, pentru a trata:
– durerea de cap acută de intensitate ușoară până la moderată din atacurile de migrenă cu sau fără aură.
– durerea de cap de tip tensional.

Contraindicații:
Nu luati Antinevralgic Forte daca:
– sunteti alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, salicilati sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.

Precautii:
Înainte să luați Antinevralgic Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu trebuie să utilizați Antinevralgic Forte dacă sunteți în ultimele trei luni de sarcină.
Dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină, adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament. Nu utilizaţi acest medicament, decât dacă vă recomandă explicit medicul dumneavoastră.
Antinevralgic Forte nu trebuie să fie utilizat în timpul alăptării pentru o perioadă lungă de timp sau în doze mari.
Medicamentul aparţine unei clase de medicamente care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Nu trebuie să conduceți vehicule sau să folosiți utilaje dacă aveți reacții adverse cum sunt somnolență, tulburări de vedere, amețeli sau tulburări de echilibru.

Mod de administrare:
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Cu excepţia cazului în care v-a fost altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza recomandată pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel puţin 4 ore, până la de trei ori pe zi, dacă este necesar.
– Doza maximă zilnică nu trebuie să depăşească 6 comprimate în orice perioadă de 24 ore.
– Comprimatele trebuie dizolvate într-o cantitate mică de lichid sau înghiţite întregi (fără a le mesteca) cu o cantitate suficientă de lichid.
– Nu luaţi acest medicament pentru mai mult de 3 – 4 zile, cu excepţia cazului în care v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră sau de către farmacist.

Utilizarea la pacienţii cu funcţie alterată a rinichilor sau ficatului:
Adresaţi-vă unui medic pentru ajustarea dozei înainte de a începe să luaţi acest medicament. După examinarea stării sănătăţii dumneavoastră, medicul vă poate recomanda reducerea dozei sau mărirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre dozele individuale.

Utilizarea la copii şi adolescenţi:
Acest medicament este destinat pentru utilizare la adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste.
Antinevralgic Forte nu trebuie utilizat pentru a trata copiii şi adolescenţii cu vârsta sub 17 ani, având boli virale însoțite de febră (de exemplu vărsat de vânt).
Dacă un copil sau adolescent prezintă următoarele simptome în acelaşi timp cu o boală febrilă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la un spital:
– vărsături
– dureri de cap
– pierderea stării de conştienţă
Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boală foarte rară, dar, în unele cazuri letală, care necesită tratament medical imediat.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
– Substanţele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg şi cafeină 50 mg.
– Celelalte componente sunt: lactoză monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru şi acid stearic.

Prezentare:
20 comprimate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

SKU: 76669 Categorii: , Etichetă:

Bazat pe 0 recenzii

0.0 Notă generală
0
0
0
0
0

Fii primul care adaugi o recenzie la „Antinevralgic Forte x 20 cpr.”

Nu există încă recenzii.

Ministerul Sănătății

SC GEONET SRL | Sediu social: Calea Moldovei nr. 197, Bacau| CUI: RO 13884170 | Reg. com.: J04/305/2001 | Obiect de activitate: Comerţ cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate;
Punct lucru vânzări online (https://universs.ro/) | Adresa: Farmacia Sf Spiridon, Str. Republicii, nr. 76, mun. Bacau, jud. Bacau | Autorizație de funcționare punct de lucru vânzări online: 243/23.11.2021

2024 Toate drepturile rezervate – Universs.ro